وبلاگ فروشگاه آنلاین هدیه سارپیدا

مجله فرهنگی و آموزشی سارپیدا

۶ مطلب در آذر ۱۳۹۶ ثبت شده است

سنت های شب یلدا

شب چله یا یلدا آخرین روز آذرماه، شب اول زمستان است و و درازترین شب سال است.ایرانیان باستان باور داشتند فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلند تر شده و تابش نور ایزدی زیادتر می شود، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می کردند.

جشن های شب یلدا یک سنت باستانی است. این جشن ها مراسمی آریایی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می کردند. یلدا روز تولد میترا یا مهر است. این جشن به اندازه زمانی که مردم فصول را تعیین کردند کهن است. یکی از آیین های شب یلدا در ایران، گرفتن فال حافظ است. مردم دیوان اشعار حافظ شیرازی را با نیت بهروزی و شادی می گشایند و فال دل خود را از او طلب می کنند.
در برخی دیگر از مناطق ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد. بازگویی خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیرتر می کند. اما همه اینها ترفندهایی است تا خانواده ها گرد یکدیگر آیند و بلندترین شب سال را با شادی و خرسندی به سپیده برسانند. در اردبیل رسم است که مردم، چله بزرگ را سوگند می دهند که زیاد سخت نگیرد و معمولاً گندم برشته (قورقا) و هندوانه و سبزه و مغزگردو و نخودچی و کشمش می خورند. در گیلان هندوانه را حتماً فراهم می کنند و باورمندند که هرکس در شب چله هندوانه بخورد در تابستان احساس تشنگی نمی کند و در زمستان سرما را حس نخواهد کرد. «آوکونوس» یکی دیگر از میوه هایی است که در این منطقه در شب یلدا رواج دارد و به روش خاصی تهیه می شود.

در سراسر ایران ، جایی را پیدا نمی کنید که خوردن هندوانه در شب یلدا جزء آداب و شیوه آن نباشد. در جاهای گوناگون ایران، گونه های تنقلات و خوراکی ها به تبع ژیرامون و شیوه زندگی مردم منطقه بهره برده می شود اما هندوانه میوه ای است که هیچ گاه از قلم نمی افتد، زیرا شمار زیادی به این باورند که اگر مقداری هندوانه در شب چله بخورند در سراسر چله بزرگ و کوچک یعنی زمستانی که در پیش دارند سرما و بیماری بر آنها غلبه نخواهد کرد.
مردم شیراز در شب یلدا به شب زنده داری می پردازند و برخی نیز بسیاری از دوستان و بستگان خود را دعوت می کنند. آنها در این شب سفره یی می گسترانند که بی شباهت به سفره هفت سین نوروز نیست و در آن آینه را جای می دهند. گونه های بی شمار آجیل و تنقلاتی مانند نخودچی، کشمش، برگه زردآلو، انجیر و خرما و میوه هایی چون انار و به ویژه هندوانه خوراکی های این شب را تشکیل می دهند.
در آذربایجان مردم هندوانه چله (چیله قارپوزی) می خوردند و باور دارند که با خوردن هندوانه لرز و سوز و سرما به تن آنها تاثیری ندارد.
در فصل پاییز، ازگیل خام را در خمره می ریزند، خمره را پر از آب می کنند و کمی نمک هم به آن می افزایند و در خم را می بندند و در گوشه یی خارج از هوای گرم اتاق می گذارند، ازگیل سفت و خام، پس از مدتی پخته و آبدار و خوشمزه می شود. آوکونوس (ازگیل) در اغلب خانه های گیلان تا بهار آینده یافت می شود و هر زمان هوس کنند ازگیل و تازه و پخته را از خم بیرون می آورند و آن را با گلپر و نمک در سینه کش آفتاب می خورند.بنا به روایت مردم کرمان تا سحر انتظار می کشند تا از قارون افسانه یی استقبال کنند. قارون در پوشاک هیزم شکن برای خانواده های فقیر تکه های چوب می آورد. این چوب ها به زر دگرگون می شوند و برای آن خانواده، ثروت و روزی به همراه می آورند.


جشن شب یلدا
جشن شب یلدا یک جشن کاملاً زنده است و همه مسیحیان جهان این جشن را با نام جشن تولد مسیح برگزار می کنند. یلدا و مراسمی که در نخستین شب بلند زمستان و بلندترین شب سال برپا می کنند سابقه یی بسیار دراز داشته است.
این جشن که یکی از کهن ترین جشن های ایران باستان است در اصطلاح به آن شب چله هم می گویند. چله بزرگ از یکمین روز دی ماه جشن خرم روز تا دهم بهمن که جشن سده است به طول می انجامد و آن را چله بزرگ می نامند به آن دلیل که شدت سرما بیشتر است، سپس چله کوچک فرا می رسد که از دهم بهمن تا بیستم اسفند به طول می انجامد و سرما کم کم کاسته می شود.
چله اول که اولین روز زمستان و یا نخستین شب آن است تولد مهر و خورشید است، زیرا مردم دوره های گذشته که پایه زندگی شان برکشاورزی و چوپانی قرار داشت و در طول سال با سپری شدن فصل ها و تضادهای طبیعت خو داشتند و براثر تجربه و گذشت زمان با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت حرکت و قرار ستارگان آشنایی یافته و کارها و فعالیتشان را براساس آن تنظیم می کردند و به تدریج دریافتند که کوتاهترین روزها آخرین روز پاییز یعنی سی ام آذر و بلندترین شب ها شب اول زمستان است اما بلافاصله بعد از این با آغاز دی روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می شود.
اقوام قدیم آریایی جشن تولد آفتاب را آغاز زمستان می گرفتند خصوصاً ژرمن ها که این ماه را به خدای آفتاب نسبت می دهند و زیاد هم بی تناسب نیست چرا که آغاز زمستان مثل تولد خورشید است که از آن روز در نصف کره شمالی رو به افزایش و ارتفاع و درخشندگی می گذارد و هر روز قوی تر می شود. در این شب آتش برمی افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیاطین نابود شده و بگریزند و همچنان که خورشید به مناسبت فروغ و گرمای کارسازش تقدس پیدا کرده بود آتش نیز همان والایی را نزد مردمان دارا شد.
چون تاریکی فرا می رسید در پرتو روشنایی آتش تاریکی اهریمنی را از بین می بردند. در شب یلدا یا تولد خورشید افراد دور هم جمع می شدند و جهت رفع این نحوست آتش می افروختند و خوان ویژه مانند سفره یی که عید نوروز تهیه می کنند اما محتویات آن متفاوت است می گستراندند و هر آنچه میوه تازه فصل که نگهداری شده بود و میوه های خشک در سفره می نهادند.
این سفره جنبه دینی داشته و مقدس بود و از ایزد خورشید روشنایی و برکت می طلبیدند تا در زمستان به خوشی سر کنند و میوه های تازه و خشک و چیزهای دیگر در سفره تمثیلی از آن بود که بهار و تابستانی پربرکت داشته باشند و همه شب را در پرتو چراغ و نور و آتش می گذراندند تا اهریمن فرصت دژخویی و تباهی نیابد. سفره شب یلدا سفره میزد است و میزد عبارت است از میوه های تر و خشک و آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان لرک که از لوازم این جشن بود که به افتخار و ویژگی مهر یا خورشید برگزار می شد.
امروز هم ایرانیان در سراسر جهان این جشن زیبا را در کنار یکدیگر برگزار می کنند و به خواندن شاهنامه و گرفتن فال حافظ می پردازند
.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجله سارپیدا

چگونه بهترین کادو را انتخاب کنیم؟

معمولا وقتی ما به یک مهمانی دعوت می شویم لازم است هدیه ای برای آن شخص بخریم. حالا ممکن است مراسم تولد باشد یا حمام نوزاد و یا عروسی. انتخاب یک کادوی مناسب آن مراسم کمی سخت است. معمولا از خودمان می پرسیم که آیا باید حتما یک کادوی گران قیمت بخرم؟ یک کادوی خاص؟کارت تبریک باشد؟

انتخاب های زیادی داریم اما معمولا سردرگم می شویم و به سختی می توانیم یک کادوی مناسب پیدا کنیم. اگر شما هم با این موضوع درگیر شده اید حتما این مقاله را بخوانید.

1.       بر اساس مناسبت کادو بدهیم: بستگی به اینکه مهمانی به چه مناسبتی است و سن و جنسیت آن شخص چیست می توانیم انتخاب هایی برای کادو داشته باشیم. مطمئنا کادویی که به یک دختر 13 ساله می دهیم با هدیه مناسب پسری 28 ساله متفاوت است. به دلیل برگزاری آن مهمانی هم فکر کنید. کسی که می خواهید به خانه اش بروید ازدواج کرده؟ آیا سالگرد ازدواجش هست؟ با فکر کردن به این سوالات بهتر می توانید کادو را انتخاب کنید. هدیه باید به گونه ای باشد که برای آن مناسبت قابل استفاده باشد مثلا وسایل بچه برای به عنوان هدیه مراسم حمام نوزاد. در اینجا چند ایده برای کادو در مراسم ها و مناسبت های مختلف هست که شاید به دردتان بخورد:

·         تولد مادر یا روز مادر: جواهرات، کتاب آشپزی(اگر علاقه به آشپزی دارد)، کتابی که دوست داشته باشد، فیلم مورد علاقه مامانتان و یا کتاب شعری که برایش نوشته باشید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجله سارپیدا

فواید شکلات

دفعه بعدی که شکلات می خورید اصلا عذاب وجدان نگیرید. درست است که شکلات افزایش وزن می آورد اما این خوراکی لذیذ فوایدی هم دارد.

شکلات از درخت های استوایی منطقه آمریکای مرکزی بدست می آید که پس از کشف آن توسط اروپایی ها، شکلات مشهور تر شد.

جالب است که بدانید هر تکه شکلات تلخ دارای فیبر، آهن، منیزیم، مس و منگنز و همچنین مقداری پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم است.

حقایقی درباره شکلات:

فواید شکلات:

 1. آنتی اکسیدان بالایی دارد.

 2. شکلات می تواند کلسترول را پایین بیاورد و از فراموشی جلوگیری کند.

 3. شکلات کالری بالایی دارد.

 4. خوردن شکلات در دوران بارداری ممکن است به رشد و پیشرفت جنین کمک کند

 5. خوردن شکلات تلخ باعث افزایش توان ورزشکاران می شود.

 6. کسانی که شکلات خالص مصرف می کنند کمتر دچار آفتاب سوختگی می شوند.

 7. خوردن شکلات باعث کارکرد بهتر مغز می شود.

 8.  شکلات به بدن شما کمک می کند که اندورفین بیشتری تولید کند

 9. شکلات ممکن است به سرفه کمک کند

 10. شکلات بینایی شما را تقویت می کند.

 11. شکلات خستگی شما را رفع می کند.

 12. شکلات خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجله سارپیدا

چگونه کسی را که دوست داریم خوشحال کنیم؟

همه برای داشتن یک زندگی پرشور و نشاط به روابط متقابل با دیگران نیازمندند. بعضی از این روابط کمرنگ و بعضی از آنها عمیق تر هستند. ارتباطات عمیق معمولا بین کسانی که به هم علاقه دارند وجود دارد. علاقه به پدر و مادر، همسر و فرزند، و دوستان صمیمی نمونه ی بارز زندگی اکثریت مردم است. لحظه ای کوتاه به کسی که بسیار به شما نزدیک است و به او عشق می ورزید فکر کنید. حتما لبخندی روی لبتان و یا شور و شوقی در دلتان نسبت به او ایجاد شده. خوشحال کردن کسی که دوستش دارید موجب خوشحال شدن خود شما نیز می شود. وقت گذاشتن برای این افراد و یا اهدای یک کادو کمترین کاری است که می توان برای خوشحال کردنش انجام داد. شاید شما این واقعیت را انکار کنید و قبول نداشته باشید. خیلی خوب، بیایید تصور کنید که همسرتان، والدین و یا یک دوست صمیمی به شما یک کادو هدیه دهد. این برایتان جذاب نخواهد بود؟ برای طرف مقابلتان نیز همینطور است.

خریدن کادویی که می دانید فردی که دوسش دارید به آن نیاز دارد او را شاد و خوشحال می کند. حتی کادویی عجیب و غریب که او به هیچ عنوان انتظارش را نداشته ممکن است او را بسیار شگفت زده کند. اگر کسی را که دوست دارید برای زمان ارزش بسیاری قائل است، ساعت مچی کادوی ایده آلی به نظر می رسد. ساعت های بند چرمی جوان پسندتر هستند، می توانید یک بسته بندی شیک نیز برای آن در نظر داشته باشید. برای افرادی که به شیک پوشی عادت دارند، لباس و اکسسوری مانند ادکلن و زیور آلات مناسب تر است. ست وسایل چرمی (کیف، کفش، کمربند، دستبند، جاسوئیچی) را برای علاقه مندان به چرم پیشنهاد می کنیم. چرم ها معمولا کیفیت مناسب و ماندگاری بالایی دارند و می توانید کسی را که دوست دارید با این هدیه خوشحال کنید. اگر صمیمی ترین دوست تان یک دختر است، خرید پک لوازم آرایشی او را بسیار حیرت زده می کند. اگر پک مناسبی پیدا نکردید خودتان چند قلم از لوازم آرایشی را انتخاب کنید و در یک جعبه کادو قرار دهید. بهتر است لوازم آرایشی را تنها از یک برند تهیه کنید. حتی لوازم برقی آرایشی (انواع حالت دهنده های مو، اتو مو، بابلیس، بیگودی و برس برقی) را می توانید در نظر داشته باشید. دسته گل، عروسک بخصوص خرس های بزرگ و ماگ از دیگر مواردی است که هر دختری به آن علاقه دارد. برای آقایان به جوراب بسنده نکنید! ست فندک، جاسوئیچی و خودنویس گزینه ی بدی نیست. برای آقایانی که در شرکت و اداره مشغول به کار هستند، کیف رسمی آنها را خوشحال می سازد.

می بینید، خوشحال کردن کسانی که دوستشان دارید اصلا کار دشواری نیست. یک کادو (بامناسبت و چه بدون مناسبت) توانسته این شادی و خوشحالی را برای جفت تان به ارمغان آورد. چرا که هر کادویی با خود یک قصه به همراه دارد. خاطره، عشق و محبت که با وجود هدیه دهنده و گیرنده ی آن معنی می پذیرد. پس بیایید قصه ی جدیدی آغاز کنیم؛ قصه ای برای شاد و خوشحال کردن، برای شروع یک رابطه و یا حتی تقویت آن.

در پایان بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که خودتان مهم ترین فرد زندگی خود هستید. برای خوشحالی خودتان هم که شده گاهی هدیه ای تهیه کنید و آن را با بسته بندی زیبا به خود کادو دهید. بی شک اثر آن را در روح و روان تان حس می کنید. این شور و خوشحال بودن را از خود دریغ نکنید تا انگیزه زندگی در شما جان بگیرد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجله سارپیدا

بهترین متن تبریک تولد برای دوست

کارت تولد بهترین دوستت سزاوار چیزی نیست جز شیرین ترین آرزوها، پیام های دلخواه و نقل قول ها. راستی چقدر دوستی هایمان را حفظ می کنیم؟
دوستیتان را با یک کارت تبریک آماده بی ارزش نکنید. تولد دوستتان را با ارسال پیام تبریک زیبایی در Facebook و  یا Twitter  زیباتر کنید. کارت تبریک زیبایی درست کنید و بهترین جمله ای که به ذهنتان می رسد برای تولد دوستتان بنویسید. شاید این متن تبریک ها کمکتان کند:

·         تولدت مبارک ای دوستی که من را بیشتر از هرکس می شناسی.

·         دوستی ما شبیه خورشید است، حتی زمانی که نمی توانی من را ببینی، من برای تو می درخشم. تولدت مبارک.

·         دوستی همچون تو، برایم همه چیز است، تولدت مبارک.

·         ممنون برای اینکه حرف های نگفته ام را شنیدی، احساساتم را فهمیدی، تولد مبارک دوست من.

·         همینکه در کنار منی، احساس آرامش می کنم دوست من، تولدت مبارک.

·         تفاوت تو با دیگران این است. آنها من را مانند بقیه نگاه می کنند، اما تو من را متفاوت می بینی.تولدت مبارک.

·         من خواهری نداشته ام، اما اگر می داشتم مطمئنا بهترین جایگزین تو بودی. ممنون که دوست منی و بهترین خواهر از مادری دیگر!

·         مهم نیست زندگی ما را به کجا می برد و یا چقدر از هم دوریم، مهم این است که خاطره دوست مان تا ابد در قلب من است. تولدت مبارک.

·         تولد تو، فقط سنت رو نشان نمی دهد، بلکه نشان می دهد که 1 سال دیگر به سن دوستی ما اضافه شده، دوستی قدیمی.تولدت مبارک دوست خوبم.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجله سارپیدا

چگونه برای جشن تولد برنامه ریزی کنیم؟بزرگتر ها هم هم اندازه بچه ها و یا در مواقعی بیشتر از بچه ها از جشن تولد لذت می برند و از اینکه با برنامه شما لحظاتی را با هم می خندید و شاد هستید بسیار برایشان فوق العاده است. اگر جشن تولد شما خیلی جدی برگزار می شود و تا 50 ، 60 نفر مهمان دارید پس باید تمام کارهای فانتزی تولد را انجام بدهید. حالا می پرسید چطوری؟

یک جشن تولد برای بزرگتر ها که دوست ها و فامیل هم دعوت باشند معمولا ترکیبی از شام و کیک و موزیک و سرگرمی است.

لیست کارهای مربوط به تولد:

از یک ماه قبل لیست کارهای تولد را بنویسید،

آماده شدن برای یک مهمانی تولد با زمان اضافی بهترین راه برای تضمین این است که شما یک جشن تولد رایگان را بدون هیچ زحمتی خواهید داشت.

·         انتخاب تاریخ جشن: بهترین زمان برای تولد گرفتن آخر هفته است که تمام مهمان ها حضور داشته باشند و این تاریخ می تواند نزدیک ترین آخر هفته به تاریخ تولد باشد.

·         انتخاب محل برگزاری: اگر مهمان های شما فقط دوستان و فامیل هستند بهترین جا خانه است ولی اگر می خواهید رسمی تر برگزار کنید پیشنهاد می شود با رستوران یا سالنی صحبت کنید.

·         لیست مهمان ها: حتما یک لیست از تمامی مهمان هایی که می خواهید برای تولد دعوت کنید تهیه کنید تا هیچ کس از قلم نیفتد.

·         ارسال دعوت نامه تولد: بلافاصله بعد از اینکه مکان و تاریخ تولد مشخص شد، دعوت نامه ها را بفرستید.

·         هزینه های برگزاری تولد: با برنامه ریزی از قبل، جلوی بسیاری از هزینه های اضافی را بگیرید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجله سارپیدا